Чистайга эш визиты белән Татарстан Республикасы мәдәният министры Ирада Әюпова килде

2019 елның 11 июле, пәнҗешәмбе

Эшлекле киңәшмә "Чистай" мәдәни-күңел ачу үзәгендә узды.

Ирада Хафизҗан кызы мәдәният бүлеге җитәкчеләре һәм Чистай һәм якын-тирә районнардагы китапханәләр директорлары белән очрашты.

Визитның төп максаты-республикада модель китапханәләр булдыру буенча төп тәкъдимнәрне тыңлау һәм формалаштыру.

- Без үзебезнең шартларны әйтеп тормаска, шулай да муниципаль берәмлек һәм районнарны тыңларга булдык, - дип билгеләп үтә мәдәният министры. - Мирасыбызны җайларга, бездә Булган багажны заманча чынбарлыкка кертергә, аны кирәкле итәргә кирәк. Без китапханә системасын җимерә алмыйбыз, моңа мораль хокукыбыз юк. Бу институт, ул яшәгән Меңъеллык. Бүген бу система да инвестицияләр таләп итә.

Модель китапханәләр «мәдәният»милли проектын гамәлгә ашыру кысаларында барлыкка киләчәк. Татарстан аларны төзү өчен федераль бюджеттан акча бүлеп биреләчәк төбәкләр арасына керде. Алар биналар ремонтлауга, яңа заманча, мәгълүмати интернет-үзәкләр булдыруга тотылачак.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: