Эшлекле сишәмбе

2019 елның 8 октябре, сишәмбе

Атналык планерка Башкарма комитетта бүләкләүдән башланды.

«Сетевая компания» ААҖ филиалы Чистай электр челтәрләре баш инженеры Сергей Бородачев «Россия Федерациясенең Иң яхшы җитәкчеләре» Бөтенроссия тану лауреаты дипломы һәм сертификаты белән бүләкләнде.

Узган атнадагы оператив хәлләр турында сводканы Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районындагы бүлеге начальнигы Олег Денисов җиткерде.

Район эчке эшләр бүлегендә узган атнада җинаять турында 13 гариза теркәлгән, аларның 2се караклык турында гариза, шуларның берсен полиция хезмәткәрләре ачкан инде. Узган атнада Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы бүлеге хезмәткәрләре тарафыннан барлыгы 10 җинаять ачылган, шул исәптән наркотик матдәләрне законсыз сату. Олег Геннадьевич алдашуның яңа ысулы турында җентекләп тукталды. Мошенниклар, хокук саклау органнары хезмәткәрләре белән таныштырганда, хәйрия чаралары үткәрүдә хезмәттәшлек итәргә тәкъдим итә. Ризалык алгач, очрашу өчен чакыралар, шул ук вакытта юлда нинди дә булса презент алырга тәкъдим итәләр, акчаны кире кайтарырга вәгъдә итеп, шул рәвешле ышанычлы мөнәсәбәтләр урнаштырып, билгеле бер сумманы счетка күчерүне яки кәрәзле элемтә өчен түләүне сорыйлар.

Планеркада шулай ук «Скарятин бакчасы» филиалы җитәкчесе Александр Лаптев чыгыш ясады. 4,4 гектар мәйданда корылган Скарятин бакчасы ял итү һәм ял итү, физкультура-сәламәтләндерү эшчәнлеге һәм җирле халыкның социаль-иҗади активлыгын үстерү урыны булып тора. «Һәр елны Скарятин бакчасында ниндидер яңалык төзелүе куанычлы: 2017 елда без пиратларның "Жемчужина" кораблен урнаштырдык; 2018 елда Сугышчан Дан почмагы торгызылды, агымдагы 2019 елда халык яңа яктылык - музыка фонтаны белән бәяли алды, һәм киләсе елга яңа аттракцион сатып алырга өметләнәбез», - дип уртаклашты планеркада катнашучылар белән Александр Лаптев. Моннан тыш, Александр Лаптев паркта барлык массакүләм чаралар да үткәрелүен, аларны үткәрү өчен парк хезмәткәрләре көн саен территорияне чисталыкта һәм тәртиптә тотарга тиеш, дип өстәде. Язын һәм көзен өмәләр нәтиҗәсендә парктан 700-1200 капчык яфраклы һәм башка чүп-чар чыгарыла. Филиал җитәкчесе шулай ук паркның финанс эшчәнлеге алып барылуына карамастан, паркны карап тотуга акча җитәрлек булмавын билгеләп үтте.

«Паркны чисталыкта тотудан тыш, без конструкцияләрнең ватык элементларын торгызабыз», - дип өстәде Александр Лаптев. Парк хезмәткәрләре парк милкен һәм вандализм актларын бозу белән еш очраша икән.

Авыл хуҗалыгы предприятиеләре эше турында мәгълүмат белән авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсенең җитештерү-маркетинг бүлеге начальнигы Илшат Мөхәммәтҗанов таныштырды. Ул хәбәр иткәнчә, район кырларында соңгы культураларны урып-җыю, шулай ук туңга сөрү эшләре дәвам итә.

Планерканы тәмамлап, Чистай муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәнов районда Өлкәннәр декадасын үткәрү турында искәртте һәм барлык җитәкчеләрне чараларда актив катнашырга чакырды. Ул шулай ук авыл хуҗалыгы ярминкәләре үткәрү һәм, кыш башланыр алдыннан, атна саен өмәләр үткәрү кирәклеге турында игълан итте.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: