Чистай районы башлыгы Бөек Ватан сугышы ветеранын туган көне белән котлады

2024 елның 26 марты, сишәмбе

Алексей Михайлович Егоровка бүген 101 яшь тулды

Бөек Ватан сугышы һәм елга флоты ветераны Алексей Михайлович Егоровка бүген 101 яшь тулды. Туган көне белән аны Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Иванов котлады.

- Сезне, Алексей Михайлович, бу истәлекле дата белән котлыйм! Сәламәтлек, озын гомер, яхшы кәеф телим, туганнарыгыз һәм якыннарыгызның кайгыртуында яшәгез, — дип теләде Дмитрий Алексеевич ветеранга.

Ул туган көненә бүләкләр, чәчәкләр һәм котлау открыткасы тапшырды. Шулай ук Дмитрий Иванов ветеранга Россия Федерациясе Дәүләт Думасы депутаты Олег Морозовтан Хөкүмәт телеграммасы һәм бүләк — мультиварка тапшырды.

Хөрмәтле Алексей Михайлович! Сезне туган көнегез белән чын күңелдән котлыйм. Сезнең гасырда бик күп авыр сынаулар булды, сез аларны намус һәм дәрәҗә белән кичердегез. Мин сезнең рух көчегезгә һәм батырлыгыгызга сокланам! Туган як һәм тулаем ил үсешенә бәяләп бетергесез өлеш керткәнегез өчен рәхмәт», — диелә телеграмма текстында.

Берничә ел элек ветеранның сынган урыны булган, шуңа күрә хәзер ул хәрәкәт итә алмый, аны кызларының берсе карый. Балалары, оныклары һәм оныкчыклары даими рәвештә кунакка киләләр.

Фронтовикның туганнары сөйләвенчә, сәламәтлек белән проблемалар аркасында Алексей Михайлович соңгы елларда Җиңү Көнендә митингларга йөрми, моңа кадәр берсен дә калдырмаган булса да. Ә менә парад ел саен телевизордан карый һәм укырга ярата. Менә открытка да, телеграмма да, күзлек киеп, ул аларны бүләк иткәннән соң ук укый башлады.

Алексей Михайлович Березовка авылында туган, колхозда эшләгән, 1939 елда Балхаш теплоходына матрос булып урнашкан, ул Бөек Ватан сугышы башында Волга буйлап рейслар ясаган, хәрби йөкләрне Сталинградка ташыган. 42 нче елның мартында ул Куйбышевта пехота училищесы курсанты була, ә июнь аенда 13 нче аерым истребитель батальоны составында рядовой автоматчы Егоров Мәскәү янындагы сугышларда катнаша.

Кызлары сүзләренчә, Алексей Михайлович әлегә кадәр аларның эшелонының көньякка юлларын авырту белән искә ала. Фашистлар составны аяусыз бомбага тоталар, шәхси составның зур югалтулары була, бөтен хәрби техника диярлек юк ителә. Россошь станциясендә 13нче батальон аеруча зур югалтулар кичерә, исән калган сугышчылар бик авырлык белән камалыштан чыгып Сталинградка барып җитәләр.

Воронеж өлкәсенең Калач шәһәре янындагы сугышлар аеруча авыр була. Батальон оборонаны алган, әмма боеприпаслар җитмәгән. Ә монда кабат бомбага тоту, дошман танклары һәм мотопехотасы һөҗүмгә китә. Батальон яңадан чолгап алынган була. Ерак окопта булган Алексей качарга тырыша, хәтта Донны кичәргә дә өлгерә, ләкин анда аны фашистлар каршы ала. Һәм менә «плен»дигән ачы сүз. Яшь сәламәт сугышчы Ватан өчен көрәшергә, һәлак булган иптәшләре өчен үч алырга теләгән, ә аның урынына Австриядә авыр коллык хезмәте. Хәтта хәзер дә, күп еллар узгач та, аңа моны искә төшерү җиңел түгел, әмма тормыш дәвам итә. 1945 елның 8 маенда гына совет гаскәрләре әсирләрне азат итә. Җентекле тикшерүләрдән соң Алексей Егоровны 131 нче гвардия пушка-артиллерия полкына Көнчыгыш фронтка телефончы итеп җибәрәләр. 1947 елның 28 февралендә генә солдат Егоров демобилизацияләнә.

Тыныч тормыш башлана. Алексей Михайлович елга флотына Ленин орденлы Кама елга пароходлыгына кайта. Йөзә, Казан елга техникумының ике факультетын техник-судно йөртүче һәм техник-механик белгечлекләре буенча тәмамлый. Бөек Ватан сугышы ветераны хезмәттә үсә.

Калган гомерен елга флотына багышлый рульдән капитанга кадәр юл үтә. Бөек Ватан сугышының юбилей медальләренә һәм билгеләренә «1974 елгы социалистик ярышларда җиңүче», «елга флоты министрлыгының отличнигы» Хезмәт билгеләре, суднолар ремонтлау заводының һәм пароходчылыкның күп санлы Мактау грамоталары өстәлә. Алексей Михайлович Егоров исеме Чистай суднолар ремонтлау заводының Почет Китабына кертелгән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: