Һәм тагын мошенниклар

2024 елның 27 апреле, шимбә

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча җинаятьчеләрне эзләү бүлеге хезмәткәрләре, Чистай шәһәрендә яшәүче өлкән яшьтәге хатын-кызларга карата мошенниклык кылуда шикләнелеп, Лаеш районында яшәүче 20 яшьлек хатын-кыз тоткарланган.

18 апрельдә Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча дежур частена 91 яшьлек хатын-кыздан алдау турында хәбәр килә.  Гаризада ул көндез оныгының шалтыратуын, күз яшьләре белән ярдәм сорап мөрәҗәгать итүен белдерә. Ул юл-транспорт һәлакәтенә эләккән, анда башка кеше зыян күргән. Җинаять эшен кузгатмау мәсьәләсен хәл иткән өчен аннан акча таләп ителә.

Пенсионер кыз оныгы белән сөйләшә дип ышанган, шуңа күрә, аның янына акча өчен курьер килгәч, ул бер дә уйламыйча биргән.       Оператив чаралар барышында Буада җинаять кылуда шикләнелгән җинаятьчеләрне эзләү хезмәткәрләре тарафыннан Лаеш районының 20 яшьлек кешесе тоткарланды. Яшь кеше эшсез, элек хөкем ителмибез.

Сораштыру барышында тоткарланган кеше шул ук көнне Чистайда кылынган тагын бер җинаять кылуын таный. Яшь кеше шундый ук схеманы кулланып 88 яшьлек пенсионер кыздан 100 000 сум акча алган.  Моннан тыш, полиция хезмәткәрләре яшь кешенең Казанда шундый ук җинаятьләр кылганын ачыклаган.

Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча тикшерү бүлеге тикшерүчесе тарафыннан ике факт буенча РФ ҖК 159 статьясының 2 өлешендә каралган җинаять билгеләре буенча җинаять эшләре кузгатылган.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: