Татарстанда чикләүләр йомшартылды: сауна, храмнар һәм сәүдә үзәкләренең бер өлеше ачыла

2020 елның 4 июне, пәнҗешәмбе

Татарстанда коронавирус инфекциясе таралуга бәйле рәвештә кертелгән чикләүләрнең бер өлеше бетерелә. Бу хакта бүген ТР премьер-министры Алексей Песошин ТР Хөкүмәт йортында узган республика киңәшмәсендә белдерде.

Шулай итеп, 5 июньнән мунча һәм саун эшләргә рөхсәт ителә. Шул ук вакытта дини корылмалар һәм оешмалар ачыла. Дини гыйбадәтханәләрдә, мәчетләрдә, синагогларда перчаткаларда һәм битлекләрдә булырга кирәк. Дини бинада кеше саны буенча чикләүләр билгеләнә: мәйданы 400 кв. метрдан артмаган объектларда һәр мәхәллә кешесенә яки руханига гыйбадәтханәнең 4 кв.м мәйданын билгелиләр. Әгәр мәйданы 400 кв. метрдан артык булса, бинада бер үк вакытта 100дән артык кеше (руханиларны һәм хезмәткәрләрне дә кертеп) булырга мөмкин.

5 июньнән шулай ук фитнес-үзәкләр, йөзү бассейннары, спорт җиһазларын урнаштыру, социаль дистанцияне тәэмин итү шарты белән эшләү рөхсәт ителә. Спорт белән шөгыльләнү бүлмәләрендә һәр кешегә 4 кв.м, ә бассейннарда 5 кв. метр бүлеп бирелә.

Шулай ук Татарстан Республикасы хакимияте 5 июньнән сәүдә комплекслары эшен башлап җибәрәчәк республика районнарын да атады. Сәүдә залында Кеше саны буенча чикләүләр билгеләнә — 1 кеше (хезмәткәрләрне дә кертеп) исәбеннән 4 кв.метрга.

Кинотеатрлар, Төнге клублар, балалар өчен уен бүлмәләре һәм башка күңел ачу оешмалары ябык булып кала.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: