Чистайда милләтара һәм конфессиональара мөнәсәбәтләр буенча Совет әгъзалары «йөз елларда безнең йөзләр»фотокүргәзмәсендә булдылар

2021 елның 30 ноябре, сишәмбе

Экспозициядә безнең республиканың керәшен авыллары кешеләренең рәсемнәре тәкъдим ителгән.

Чистай муниципаль районы башлыгы каршындагы Милләтара һәм конфессияара мөнәсәбәтләр буенча Совет әгъзалары үзләренең чираттагы очрашуын гадәти булмаган форматта үткәрделәр. Анда музыка белгече-фольклорчы Геннадий Макаров һәм журналист Дамир Васильевның «безнең йөзләребез-йөз елларда»дигән фотокүргәзмәсе эшли.

Экспозициядә ТАССР районнарының керәшен авыллары халкы сурәтләнгән фотоэшләр тәкъдим ителгән. Чистай районы авылларында ясалган берничә фото бар.

Күргәзмә авторларының берсе Геннадий Макаров мондый экспозицияне булдыру идеясе, ә фотокүргәзмәдә тәкъдим ителгән материаллар турында сөйләде.

Чистай шәһәре башлыгы урынбасары Михаил Ксенофонтов Геннадий Макаровка милләтара мөнәсәбәтләрне ныгытуга, керәшеннәрнең мәдәниятен саклауга һәм үстерүгә багышланган «гасырлар дәвамында безнең затлар» фотокүргәзмәсен оештыруга керткән өлеше өчен Чистай районы башлыгы Дмитрий Ивановның Рәхмәт хатын тапшырды.

Җыелучылар мондый проектларның мөһимлеген, этномәдәни, тел мирасын саклауда аларның әһәмиятен билгеләп үттеләр.

Күргәзмә залында шулай ук Татарстан Республикасы керәшен иҗтимагый оешмасының Чистай бүлеге активистларына Рәхмәт хатлары тапшырылды.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: