Халыкара СПИДка каршы көрәш көненә багышланган "кайнар линия" үткәрү турында

2021 елның 30 ноябре, сишәмбе

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Чистай, Спас, Алексеевск, Яңа Чишмә районнарында территориаль бүлеге 2021 елның 25 ноябреннән 2021 елның 3 декабренә кадәр Халыкара СПИДка каршы көрәш көненә багышланган «кайнар линия» оештырды.

«Кайнар линия» телефоны: 8(843) 42 5-51-50 09:00 сәгатьтән 16:00 сәгатькә кадәр.

1 декабрь - Халыкара СПИДка каршы көрәш көне, агымдагы елда «Стоп ВИЧ/СПИД»Бөтенроссия акциясе кысаларында үткәрелә. Бу дата ел саен ВИЧ-инфекция турында искә төшерә, ВИЧ-инфекцияле кешеләргә түземле булырга, ВИЧ белән яшәүче затларны дискриминацияләргә юл куймаска чакыра.

2021 елның 1 ноябренә Татарстан Республикасында ВИЧ-инфекциянең 27 059 очрагы теркәлгән, алар арасында 7819 кеше үлгән, шул исәптән ВИЧ-йогышы сәбәпле – 2 576 кеше.

ВИЧ белән яшәүче 14134 кеше диспансер исәбендә тора. Республика халкының ВИЧ-йогышы белән зарарлануы 0,3% тәшкил итә, бу Россия Федерациясе һәм Идел буе федераль округы (0,6%) күрсәткеченнән 2 тапкыр кимрәк.

2021 елның узган чорында республикада ВИЧ-йогышы белән авыручылар саны, узган елның шул ук чоры белән чагыштырганда, 2,9% ка арта һәм уртача еллык күрсәткечтән 2,4% ка (100 мең кешегә 8,49) артып китә. 2021 елда ВИЧ-йогышы белән авыручы 746 кеше (100 мең кешегә 20,1), 2020 елда 749 кеше (100 мең кешегә 19,1) кабат ачыкланган. ВИЧ-йогышы очраклары Татарстан Республикасының барлык районнарында, Актаныш, Кама Тамагы һәм Мөслим районнарыннан кала теркәлгән. Республика күрсәткечен арттыру 16 районда күзәтелә, иң күбе-9 районда (Азнакай, Аксубай, Әлмәт, Баулы, Бөгелмә, Югары Ослан, Лениногорск, Менделеевск, Чирмешән) 1,5 һәм аннан да күбрәк тапкыр.

Республикада ВИЧ-инфекция таралуның үзенчәлеге булып эпидемиологик процесска куркынычлы тәртип төркемнәренә кермәгән урта һәм өлкән яшьтәге затларны актив җәлеп итү, эшкә яраклы ВИЧ-инфекцияле халыкның чагыштырма авырлыгы арту тора. Агымдагы елда яңа ачыкланган ВИЧ-инфекцияле кешеләр арасында: 70% – 30-59 яшьлек затлар; 38,6% – хатын-кызлар, 61,4% - авыручылар (458 кеше).

2021 елда йогышны тапшыруның җенси юлы өстенлек итә: якланмаган җенси контактта 565 кеше (75,7%) чир йоктырган, яңа ачыкланган ВИЧ - инфекцияле кешеләрнең (23,3%) йогышын тапшыруның парентераль юлы теркәлгән, вертикаль юл белән (анадан – балага) инфекция 2 очракта (0,3%) тапшырылган. ВИЧ-инфекция 614 шәһәр кешесендә (82,3%), 132 очрак авыл халкы арасында (17,7%) ачыкланган.

ВИЧ-инфекциянең таралу сәбәпләренең берсе булып ВИЧ-инфекциянең үз риск дәрәҗәсен бәяләп бетермәү, ВИЧ-инфекциясенә кызыксыну булмау кала.

ВИЧ-инфекциясенә лаборатор тест гына вирусны үз вакытында ачыкларга һәм авыруны дәвалый башларга мөмкинлек бирә.

ВИЧ-инфекцияләренә тест үткәрү тәртибе, түләүсез һәм (яки) аноним тикшерү гамәлгә ашырыла торган медицина оешмаларының адреслары турында халыкны планлы диспансерлаштыру кысаларында белергә мөмкин.

"ТР ССМ СПИД һәм йогышлы авыруларны профилактикалау һәм аларга каршы көрәш буенча республика үзәге» ДАССО сайтында InfoSPID.ru һәм ышаныч телефоны буенча: (843)272-70-90.

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсе бөтен кешене үзенең ВИЧ-статусы турында уйланырга, үз сәламәтлегенә һәм әйләнә-тирәдәгеләрнең сәламәтлегенә сакчыл карарга, ВИЧ-инфекциясенә ел саен Ирекле тикшерү уздырырга чакыра.

Шулай ук Роспотребнадзор Бердәм консультация үзәге тарафыннан күрсәтелгән чорда ВИЧ-йогышы проблемасы буенча 8 800 555 49 43 телефоны буенча «кайнар линия» оештырылачак.

Кирәкле мәгълүматны шулай ук «СТОПВИЧСПИД.РФ» интернет-ресурсларында да алырга мөмкин. o-spide.ru к

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: