Эшлекле сишәмбе

2022 елның 25 гыйнвары, сишәмбе

Чистай муниципалитетында узган аппарат киңәшмәсенең төп темалары-мәдәни-ял учреждениеләре системасы эшчәнлеге, АПКДАГЫ эшләрнең торышы, коронавирус белән хәл һәм атнага оператив хәл.

Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Иванов аны онлайн-режимда үткәрде.

Киңәшмә бүләкләү белән башланды. «Иң яхшы муниципаль цифрлы кинотеатр» номинациясендә «Татаркино» ТР Дәүләт бюджет мәдәният учреждениесе Дипломы белән «Чистай «мәдәният үзәге»автоном муниципаль учреждениесе бүләкләнде. Бүләкне район башлыгы Дмитрий Иванов учреждение директоры Наҗия Заһретдиновага тапшырды.

28 конкурс һәм фестивальдә уңышлы чыгыш ясадылар

Муниципаль районның үзәкләштерелгән мәдәни-ял учреждениеләре системасы эшчәнлеге турында аның директоры Ольга Рыжова сөйләде. Чистай муниципаль районы авыл җирлекләре территориясендә 24 авыл мәдәният йорты һәм 13 авыл клубы мәдәни-ял итү эшчәнлеген оештыру белән шөгыльләнә.

Авыл мәдәният учреждениеләрендә 289 клуб оешмасы эшли, аларда 3003 кеше катнаша, шул исәптән 14 яшькә кадәрге балалар өчен 102 берләшмә, аларда катнашучылар саны - 999 кеше. 144 Үзешчән халык иҗаты коллективында 1370 кеше катнаша.

2021 елда иҗат коллективлары һәм аерым башкаручылар халыкара, бөтенроссия һәм республика дәрәҗәсендәге 28 конкурс һәм фестивальләрдә уңышлы чыгыш ясадылар.

Чараларны өстәмә финанслау чыганагын һәм матди-техник базаны ныгыту өчен, оештыру-методик бүлеге һәм авыл учреждениеләре белгечләре иҗади проектлар эшләүдә актив катнашалар. 2021 елда 29 проект эшләнгән, бу 2020 елга караганда 2 тапкыр күбрәк. Шуларның 11е – федераль әһәмияткә ия. 6 проект грант ярдәме алды.

Язгы кыр эшләренә әзерлек бара

Агросәнәгать комплексында эшләрнең торышы турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы урынбасары Илгизәр Нуретдинов сөйләде. Район хуҗалыкларында техника ремонты тулы куәтенә бара. Бүгенге көндә үзебезнең тракторлар – 79, чит ил тракторлары – 59, чәчкечләр һәм культиваторлар 80 процентка ремонтланган. Тырмаларны ремонтлау төгәлләнде.

Орлык җитәрлек күләмдә салынган, февраль аенда аларның тишелешенә кабат тикшерү планлаштырыла.

Көзге бөртекле культураларның торышы тикшерелде, тикшерелгән басуларда аларның торышы яхшы һәм канәгатьләнерлек дип бәяләнә.

Сводкада дистанцион рәвештә кылынган җинаятьләр өстенлек итә

Оператив хәлләр турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге башлыгы урынбасары Сергей Атуров хәбәр итте. Җинаятьләр турында барлыгы 10 хәбәр килде, шуларның 6сы дистанцион рәвештә башкарылды. Сводкада-4 урлау, 5 мошенниклык факты, 1 исерек килеш транспорт чарасы белән кабат идарә итү факты. Терроризм акты турында ялган хәбәр итү факты теркәлгән. 30 ЮТҺ булды. 5 машина йөртүче исерек килеш руль артына утырган.

Административ хокук бозулар өчен – 378 кеше, аерым алганда, 8е – җәмәгать урынында исерек хәлдә күренгән, 5се-тынлыкны һәм тынлыкны бозган өчен.

Циркулирующий вирус артык заразный

Ахырда "Чистай РҮХ" ДАССОның баш табибы вазыйфаларын башкаручы Михаил Баранов коронавирус белән авыручылар ситуациясе турында сөйләде.

- Хәл бик киеренке, чакырулар саны арта, - дип хәбәр итте ул. - безнең өчен бу бик мөһим. - Пациентлар көн саен провизор госпиталенә килә. Хәзерге вакытта анда 24 кеше яши. Амбулатор дәвалауда-316 Чистай кешесе .

Михаил Юрьевич циркуляцияләү вирусы йогышлырак, шуңа күрә бик сак булырга, профилактиканың барлык чараларын үтәргә кирәк, дип ассызыклады.

Башлык чистайлыларны, бигрәк тә өлкән яшьтәге кешеләрне вакциналаштырырга чакырды.

- Статистика күрсәткәнчә, прививкалар ясатылган кешеләр җиңел формада авырый, - диде ул. - без бу афәттән курыкмыйбыз.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: