2023 елның декларация кампаниясе

2023 елның 19 гыйнвары, пәнҗешәмбе

2023 елның 1 гыйнварыннан еллык декларация кампаниясе башланды, аның барышында гражданнар 2022 елда алынган керемнәр турында хисап тотарга тиеш.

Бу гражданнар салым суммасын мөстәкыйль рәвештә исәпләргә һәм салым органына, 2022 елда керем алса, 3-НДФЛ формасы буенча физик затлар керемнәренә салым декларациясен тапшырырга тиеш дигәнне аңлата:

- милектә булган мөлкәтне сатудан минималь милек срогыннан кимрәк;

- милекне арендага бирүдән;

- кыйммәтле кәгазьләр сатудан;

- күчемсез милек, транспорт чаралары, акцияләр, якын туганнары булмаган физик затлардан өлешләр, пайлар бүләк иткәндә;

- отыш алганда;

- Россия Федерациясеннән читтә булган чыганаклардан.

Алынган керемнәрне шулай ук хосусый практика белән шөгыльләнүче шәхси эшмәкәрләр, нотариуслар, адвокат кабинетларын булдырган адвокатлар декларацияләргә тиеш.

3-НДФЛ формасы буенча салым декларацияләрен үз учеты урыны буенча теләсә нинди уңайлы ысул белән салым органына тапшырырга кирәк. 3-НДФЛ декларациясен Россия Федераль салым хезмәтенең сайтында «Физик затлар өчен шәхси кабинет» сервисы аша тәкъдим итү уңайлырак. Шәхси кабинет милек яки социаль салым ташламалары алу максатларында салым декларацияләрен тапшыру өчен дә уңайлы.

Декларация тапшыру вакыты – 2023 елның 2 маеннан да соңга калмыйча, физик затлар керемнәренә салым түләү срогы-2023 елның 17 июленнән дә соңга калмыйча. Декларация формасы 29.09.2022 ел, № е-7-11/880@боерыгы белән расланган.

Россия Федераль салым хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе 2023 елның 2 маенда декларация тапшыруның чик срогы салым акчаларын алуга кагылмый дип искәртә. Мондый декларацияләрне ел дәвамында теләсә кайсы вакытта тапшырырга мөмкин.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: