Юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү буенча комиссия утырышы узды

2020 елның 19 мае, сишәмбе

18 майда Чистай муниципаль районы Башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәнов рәислегендә Чистай муниципаль районының Юл хәрәкәте иминлеген тәэмин итү комиссиясенең чираттагы утырышы булды.

2020 елның 4 аенда муниципаль район территориясендә 22 юл-транспорт һәлакәтендә булган, анда 3 кеше һәлак булган һәм 38 кеше төрле дәрәҗәдәге тән җәрәхәтләре алган. Узган елның шул ук чорында 14 юл-транспорт һәлакәте булган, анда 1 кеше һәлак булган һәм 22 кеше зыян күргән. Юл-транспорт һәлакәтләренең саны 8 очракка, һәлак булучылар-2 кешегә, зыян күрүчеләр-16 кешегә арту күзәтелә.

Машина йөртү стажы ике елга кадәр булган машина йөртүчеләр белән юл-транспорт һәлакәтләре саны арта: 3 юл-транспорт һәлакәте булган, 3 кеше һәлак булган, 7 кеше зыян күргән (2019 елның 4 аенда юл-транспорт һәлакәте булмаган).

Агымдагы елда 2 юл-транспорт һәлакәте булды, анда 2 бала зыян күрде, һәм алар юл хәрәкәте кагыйдәләрен боздылар, бу юл-транспорт һәлакәтенә китергән. Хәзер балалар урамда күп вакыт үткәрәләр, велосипедта һәм самокатларда йөриләр. Җәйге чор алдыннан балалар һәм аларның ата-аналары белән профилактик эшне көчәйтергә кирәк.

Утырышта шулай ук түбәндәге мәсьәләләр каралды:

Чистай муниципаль районы территориясендә 2020 елның 4 аенда аварияләрнең торышы турында.
«Экспресс» ҖЧҖ, «Экспресс+»ҖЧҖ автотранспорт предприятиесендә машина йөртүчеләрне транспорт чаралары белән идарә итүгә һәм аларның техник торышына контрольне оештыру турында;
2019-2020 елларның кышкы чорында юл челтәрен карап тоту нәтиҗәләре
2020 елның язгы-җәйге чорында оешманың эше турында.

Юл хәрәкәте, шул исәптән җәяүлеләр хәрәкәте иминлеген арттыру буенча планлаштырылган чаралар турында.
Мәктәп маршрутларын төзекләндерү буенча планлаштырылган чаралар турында. Авыл җирлекләре территориясендә юл хәрәкәтен оештыруның техник чаралары торышы турында.
4 нче балалар бакчасында балалар юл-транспорт имгәнүләрен булдырмау буенча алып барыла торган эш турында.
2 елга кадәр машина йөртү стажы булган йөртүчеләр катнашында юл-транспорт һәлакәтләрен кисәтү буенча алып барыла торган эш турында.
Утырыш ахырында комиссия гражданнарның юл хәрәкәте куркынычсызлыгына кагылышлы мөрәҗәгатьләрен һәм гаризаларын карады.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: