Эшлекле сишәмбе

2021 елның 13 июле, сишәмбе

Чистай муниципалитетында узган аппарат киңәшмәсенең төп темалары-БДИ нәтиҗәләре, коронавируска прививка ясау кампаниясе, АПК эше һәм узган атнада оператив хәл.

Киңәшмә бүләкләү белән башланды. «Татарстан Республикасы Муниципаль берәмлекләре советы» Ассоциациясенең Мактау грамотасын ТР җирле үзидарә органнары эшчәнлегенең нәтиҗәлелеген күтәрүдәге, җирле әһәмияттәге мәсьәләләрне хәл итүдәге казанышлары һәм күпьеллык намуслы хезмәте өчен Чистай муниципаль районы башкарма комитеты җитәкчесе Эдуард Хәсәновка тапшырды.

5 максималь нәтиҗә алынды

Чистай районында БДИ нәтиҗәләре турында Башкарма комитет җитәкчесенең мәгариф буенча урынбасары-муниципаль район башкарма комитетының мәгариф идарәсе җитәкчесе Ольга Купцова сөйләде.

2020-2021 уку елында Чистай муниципаль районының 11 нче сыйныф укучылары дәүләт йомгаклау аттестациясен яңа формада БДИ (бердәм дәүләт имтиханы) һәм ГВЭ (дәүләт чыгарылыш имтиханы) рәвешендә тапшырдылар.

БДИда 310 чыгарылыш сыйныф укучысыннан 300 укучы катнашты, 10 укучы БДИ тапшырды, чөнки Вузда укуларын дәвам итәргә җыенмыйлар.

Җәмгыять белеме, физика һәм биология фәннәрне сайлау буенча иң югары рейтингка ия. Узган ел белән чагыштырганда әдәбият һәм тарих буенча имтихан тапшыручыларның өлеше артуны билгеләп үтәргә мөмкин.

Быел Чистай укучылары рус теле (1 нче лицей, 1 нче гимназия), математика (3 нче гимназия), химия (3 нче гимназия), Инглиз теле (4 нче урта гомуми белем бирү мәктәбе) буенча 5 максималь 100 балл җыйды. Югары балл җыючылар саны буенча беренче лицей, 1нче һәм 3нче гимназияләр, Каргалы гимназиясе лидерлар рәтендә.

Урып-җыю эшләренә керештеләр

Агросәнәгать комплексында эшләрнең торышы турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Александр Ромадановский сөйләде. Район хуҗалыкларында урып-җыю эшләренә керештеләр. Бүгенге көнгә 2 мең гектар кыр җыеп алынган, 4 мең тонна ашлык суктырылган. Уртача уңыш гектарыннан 20 центнер тәшкил итә. Көзге бодай, борчак, көзге арыш һәм арпа җыю бара. Урып-җыюга беренчеләрдән булып " Хузангай«,» Закамье Агро«,» Чишмә «авыл хуҗалыгы предприятиеләрендә керештеләр.

4 машина йөртүче исерек килеш руль артына эләккән

Атнадагы оператив хәлләр турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлеге начальнигы урынбасары – полиция начальнигы Ранил Нәбиуллин хәбәр итте. Җинаятьләр турында барлыгы 9 хәбәр килде. Сводкада-кеше үтерү, 4 караклык, урлау очрагы. Юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен 227 кеше тоткарланган, 4 машина йөртүче исерек килеш руль артына утырган. 368 кеше административ җаваплылыкка тартылган.

Ахырда башлык шәһәрдә һәм районда вакцинация барышы белән кызыксынды. Чистай РҮХнең баш табибы Рәис Мостафин хәбәр иткәнчә, вакцинация җитәрлек дәрәҗәдә актив бармый. Дмитрий Иванов җаваплы затларга чистайлылар арасында вакцинация буенча аңлату эшләрен көчәйтергә кушты.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: