Эшлекле сишәмбе

2023 елның 10 гыйнвары, сишәмбе

Чистай муниципалитетында атналык аппарат киңәшмәсенең төп темалары ветераннарның (пенсионерларның) җирле иҗтимагый оешмасы эшчәнлеге, агросәнәгать комплексында эшләр торышы һәм бер атна эчендә оператив хәл булды.

Аны Чистай муниципаль районы башлыгы Дмитрий Иванов үткәрде.

Оешма эшчәнлеге югары бәяләнде

Чистай районы ветераннары (пенсионерлары) иҗтимагый оешмасы эше турында рәисе Ольга Добронравова сөйләде. 2022 елның 1 гыйнварына муниципаль районда Бөек Ватан сугышында катнашкан 19 кеше, шул ук елның 30 декабренә барлыгы 9 кеше булган. Кызганычка каршы, Бөек Ватан сугышында катнашучылар саны кими бара, шуңа күрә сугыш һәм хезмәт ветераннарының төбәк иҗтимагый оешмасы исем үзгәртү турында Карар кабул итте. Шуның нәтиҗәсендә Чистай оешмасы " Чистай муниципаль районы ветераннарының (пенсионерларының) җирле иҗтимагый оешмасы» исемен йөртә, дип хәбәр итте Ольга Владимировна.

Ольга Добронравова Бөек Ватан сугышында катнашучыларга күрсәтелә торган оешманың бай тормышы турында сөйләде, чараларны әзерләүдә һәм үткәрүдә катнашкан, ветераннарга бүләкләр алуда ярдәм иткән һәркемгә рәхмәт белдерде.

Дмитрий Иванов, доклад тыңлаганнан соң, оешма эшчәнлегенә югары бәя бирде.

Чәчүлек мәйданнарының структурасы билгеләнде

АПК предприятиеләренең эше турында авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек идарәсе башлыгы Александр Ромадановский сөйләде. Билгеле булганча, узган ел район авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре өчен уңышлы булды. 200 мең тоннадан артык ашлык җыелган, уртача уңыш гектарыннан 39,5 центнер тәшкил итә. 5000 тоннадан артык яшелчә, 55,5 мең тонна майлы культуралар җыелган. Ныклы азык базасы әзерләнгән.

Агымдагы елның төп бурычы - чәчүлек мәйданнарын саклап калу. Башлангыч структура буенча барлыгы 98 мең гектардан артык чәчү планлаштырыла, шул исәптән бөртеклеләр, бөртеклеләр – 53 мең гектар, бәрәңге утырту мәйданын 350 гектарга кадәр арттыру планлаштырыла. Техник культуралар 28 мең гектарга якын мәйданда чәчеләчәк. Терлек азыгы культуралары мәйданнарын яңарту планлаштырыла.

Юл-транспорт һәлакәте үлем белән тәмамланды

Оператив хәл турында Россия Эчке эшләр министрлыгының Чистай районы буенча бүлегенең полиция начальнигы урынбасары Антон Ерашов хәбәр итте. Бер атна эчендә җинаять турында 4 хәбәр теркәлде. Урлау һәм мошенниклыкның 2 факты буенча сводкада. 28 юл-транспорт һәлакәте булган, аларда бер кеше үлгән, 12се төрле дәрәҗәдәге җәрәхәтләр алган. Административ хокук бозулар өчен 258 кеше җаваплылыкка тартылган, шул исәптән юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозган өчен – 218 кеше. Исерек килеш транспорт белән идарә иткән өчен – 3.

Торак биналарда тартуны тикшерү эшен көчәйтү

Йомгаклап, район башлыгы Дмитрий Иванов республикада угар газы белән агулану очраклары булуын билгеләп үтте. Ул идарәче компанияләргә торак урыннарда тартуны, газ казаннарының төзеклеген тикшерү эшен көчәйтергә кушты.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: