Чистайда «ата-аналар тарафыннан БДИ тапшыру көне»дигән традицион акция узды

2024 елның 29 марты, җомга

Мәктәп укучыларының 40ка якын ата анасы тарих буенча БДИ тапшырган

Беренче мәктәптә «ата-аналар тарафыннан БДИ тапшыру көне»дигән традицион акция узды. Бу юлы тарих буенча бердәм дәүләт имтиханын тапшырырга 40ка якын кеше килгән.

- Акция сигезенче ел уза. Безнең максат — ата — аналарга имтихан тапшыру процессының җитди һәм җаваплы булуын күрсәтү, - дип билгеләп үтә мәгариф идарәсе башлыгы Купга Купцова.  Акциягә теләгән һәркем кушыла ала, иң мөһиме, үзе белән паспорт, гелий каләм һәм яхшы кәеф ала.

Өлкәннәр имтихан үткәрү процессына тулысынча чумдылар, үзләрен чыгарылыш сыйныф укучылары итеп хис иттеләр. Башта әти-әниләр телефоннар һәм башка металл әйберләр булу-булмавын металл рамка ярдәмендә тикшерделәр.

Шуннан соң оештыручылар «имтихан алучыларны» өч аудиториягә бүлеп бирәләр. Барысын да чын имтихандагы кебек шахмат тәртибендә урнаштырдык.

Телефоннар һәм чит ярдәм булмаса, олылар имтихан эшләренең кыскартылган версиясен үзләре чишәргә тырыштылар. Акциядә катнашучыларның күбесе өчен бу кызыклы тәҗрибә иде.

- Бу акциядә катнашу бик кызык булды. Беренче тапкыр имтиханны 2005 елда, институтка укырга кергәндә тапшырдым. Быел күп нәрсәнең үзгәргәнен күрдем. Күпкә катгыйланды. Бу имтиханда кызыклы, ләкин шул ук вакытта катлаулы сораулар бар иде. Кайберәүләр кыенлыклар тудырды, әмма мин барысына да җавап бирергә тырыштым, — дип уртаклашты Светлана Ситдикова.

- Мондый имтиханны беренче тапкыр язам. Бу процесс минем өчен бик кызыклы булды. Тест буенча барлыгы 6 бирем һәм үз фикерләреңне белдерергә кирәк булган 2 бирем бар иде, - дип билгеләп үтте Резидә Садретдинова.

Имтиханны язарга «Бетар» предприятиесе директоры Антон Зайцев һәм шәһәр Башкарма комитеты җитәкчесе Илдар Рәхимов килде.

- Гадәттән тыш хәлләрдән имтихан тапшыру процессы киеренке тоелды, ләкин мин биремнәрне үтәүгә җаваплы карадым. Терминология мәсьәләләрендә проблема барлыкка килде. Мәктәп программасыннан хәтерләмәгән күп нәрсә. Мондый чараларны үткәрү бик мөһим: син инде онытканны кабатлыйсың, үзең өчен яңа нәрсә беләсең,-дип сөйли Антон Владимирович.

- Имтихан кызыклы һәм кызыклы булып тоелды. Мин Үземдә чын БДИ үтү процессын тойдым, барлык сорауларга да җавап бирергә тырыштым. Белемнәрен тикшерде. Нәтиҗәләрне белергә телим инде, - ди Илдар Фәйлович. - Шулай ук чыгарылыш сыйныф укучыларына имтиханнарга ныклап әзерләнергә кирәклеген аңладым. Яхшы әзерләнсәң, аны тапшыру авыр түгел бит. Шуңа күрә борчылырга һәм бирергә курыкмаска (яки түбән баллга бирергә) кирәк түгел.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: